STRUČNI KOMENTAR
Inflacija u Republici Hrvatskoj:
što možemo naučiti
Željko Bogdan
13 min
Rast opće razine cijena roba i usluga (inflacija) ekonomska je pojava cikličnog karaktera. S nama je od sredine 2021. godine, a nešto izraženija bila je i prije više od petnaest godina. Iako na mjesečnoj razini pratimo stopu inflacije, jesmo li svjesni uzroka i istaknutih čimbenika koji su najviše pridonijeli takvim makroekonomskim kretanjima u Republici Hrvatskoj?
Inflacija u brojkama
Ako zanemarimo vrijeme hiperinflacije koja je harala Lijepom našom početkom 1990-ih (primjerice, prema Kakulatoru inflacije Državnog zavoda za statistiku iznosila je 1.475,3% u 1993.), posljednji put smo 2008. godine imali nešto veću prosječnu stopu inflacije (6,1%). Zatim, od 2014. do 2020. godine, porast razine cijena rijetko je premašivao 1%, a u nekim godinama (2014. – 2016.) bio je i negativan, pa slobodno možemo govoriti o „inflacijskoj uspavanki“. Do snažnog buđenja inflacije u Republici Hrvatskoj ponovno je došlo u drugoj polovici 2021. godine, a izraženiji trend rasta bio je prisutan i tijekom 2022. i 2023. godine. U nastavku će ukratko biti objašnjeni uzroci pojave inflacije u Republici Hrvatskoj u posljednje četiri godine te istaknuti čimbenici koji su joj najviše pridonijeli.
Da bismo to mogli učiniti, potreban nam je odgovarajući indikator razine cijena poput indeksa potrošačkih cijena. Na mjesečnim podatcima njegovo se kretanje može pratiti u odnosu na isti mjesec prošle godine (godišnji indeks) ili u odnosu na prethodni mjesec (mjesečni indeks). Na godišnjim podatcima isto tako možemo pratiti trend, u tom slučaju prosječnog rasta (pada) razine cijena u odnosu na prethodnu godinu. Iako su neki stručnjaci skloniji mjesečnom indeksu, ipak je važnije razumjeti odnose među indeksima. Tako, primjerice, pomnožimo li mjesečne indekse između veljače 2023. i siječnja 2024., dobivamo godišnji indeks za siječanj 2024.
Međutim, kretanja cijena prema mjesečnom i godišnjem indeksu mogu se razlikovati. Ne samo da mjesečna inflacija može opadati dok godišnja raste (npr. u Republici Hrvatskoj od travnja do kolovoza 2022.) ili mjesečna rasti dok se godišnja smanjuje (npr. od prosinca 2022. do travnja 2023.), nego mjesečna razina cijena može opadati, a da godišnja raste. U studenom i prosincu 2023. te siječnju 2024. zabilježena je negativna mjesečna inflacija iako je u siječnju 2024. razina cijena bila veća za 4,1% u odnosu na isti mjesec prethodne godine. Razlog tome jest ukupan rast cijena od 5,3% od siječnja do listopada 2023. godine.
Uvid u stvarnu veličinu inflacije u Republici Hrvatskoj pruža usporedba s ostalim članicama Europske unije putem harmoniziranog indeksa potrošačkih cijena. Zanimljivo, u godini pandemije naša je inflacija bila ispod prosjeka EU i eurozone. S buđenjem inflacije, posebice njezinim uzletom u 2022. godini, došli smo u situaciju da je naša inflacija veća i od prosjeka eurozone i od prosjeka EU. Unatoč tome, razmotre li se samo postsocijalističke članice EU, uočit će se da od 2021. do 2023. godine jedino susjedna Slovenija ima nižu stopu prosječne godišnje inflacije. Sve druge nove članice EU suočene su sa znatno većim rastom razine cijena.
Razumijevanje četverogodišnje inflacijske dinamike u Republici Hrvatskoj
Zbog pandemije i posljedičnog zatvaranja gospodarstva u 2020. godini, godišnja i mjesečna stopa inflacije poprimale su blage pozitivne vrijednosti (blizu nule) ili čak postajale negativne (slika 1). Kada se vidi rastući trend godišnje stope uz vrijednosti između 2% (travanj, svibanj, lipanj) i 5,5% (prosinac), prosječna inflacija za 2021. od 2,6% izgleda nemoguća. Godišnja inflacija poprima posebno snažni zamah od ožujka do studenog 2022. godine, kada se kreće između 7,3 i 13,5%. Nakon tog izraženog inflacijskog skoka, slijedi njezino ublažavanje prema 4,5% (prosinac 2023.). Tijekom 2022. godine i mjesečna je inflacija uglavnom bila oko visokih 1%. No, od studenog 2023. do siječnja 2024. ona je negativna, upućujući na deflaciju (Šonje, 2024.). Međutim, važno je poznavati i uzroke takvih kretanja koji mogu biti na strani potražnje, troškova, ali i očekivanja o inflaciji. Buđenje gospodarstva nakon pandemijskog zatvaranja pridonijelo je većoj potražnji, ali su porasli i troškovi. U to ćemo se uvjeriti razmatrajući strukturu potrošačke inflacije u Republici Hrvatskoj (slika 2).
Slika 1. Godišnja i mjesečna stopa inflacije u Republici Hrvatskoj (od siječnja 2020. do siječnja 2024.)
Slika 2. Doprinosi prosječnoj inflaciji u Republici Hrvatskoj od 2020. do 2023. godine
Imajući na umu da se u tekstu analizira rast potrošačkih cijena, korisno je istaknuti da kod prosječnog potrošača u Republici Hrvatskoj oko polovica košarice otpada na hranu i bezalkoholna pića, troškove stanovanja te gorivo i maziva za automobile. Upravo su cijene navedenih namirnica presudno utjecale na stopu inflacije u Republici Hrvatskoj. Pritom treba napomenuti i da smo značajan uvoznik hrane i fosilnih goriva pa su se kretanja njihovih cijena na svjetskom tržištu također odrazila i na cijene na domaćem tržištu.
Zanimljivo je spomenuti da smo u godini pandemije imali gotovo nultu prosječnu stopu inflacije (0,1%). S obzirom na to da su godišnje stope inflacije od ožujka do prosinca 2020. godine bile negativne (a u rujnu i 0%), ovako makar i maloj pozitivnoj inflaciji pridonio je rast cijena u prvom kvartalu 2020. godine. Baš u njima bio je osobito važan doprinos porasta cijena hrane, ali je on bivao sve manji i manji kako se godina primicala kraju. No, ovdje je posebice važan negativan doprinos cijena goriva i maziva za automobile čemu je pridonijelo zatvaranje gospodarstava jer je dovelo do pada potražnje za energentima. Iako na slici 2 nisu posebno izdvojeni, osim cijena goriva i maziva, negativan je doprinos bio i kod cijena krutih goriva i plina te novih vozila. Neke su komponente imale i pozitivan doprinos, ali može iznenaditi da je ipak on prisutan kod restorana i hotela imajući na umu snažan pad turističke potrošnje. Vrijedi naglasiti da je efekt kod restorana i hotela bio gotovo nulti i da je bio snažniji npr. od 2017. do 2019. godine.
Buđenjem ekonomije poslije zatvaranja 2020. godine porasla je potražnja za energentima i njihova cijena, a to je onda utjecalo na porast troškova proizvodnje i veće cijene drugih dobara i usluga. Cijene goriva i maziva u 2021. godini dominantno utječu na inflaciju. Na godišnjem prosjeku utjecaj cijena hrane izgleda gotovo zanemariv, ali kada bi se ušlo u analizu na mjesečnoj razini, uočilo bi se da je do svibnja 2021. utjecaj cijena hrane bio negativan i da se povećavao od srpnja 2021. godine. Prosječna inflacija u 2022. godini iznosila je 10,6% i posebno su joj pridonosile cijene hrane koje su u prosjeku narasle 16,4% te cijene goriva koje su u prosjeku bile veće 23,1% (uz veći rast cijena dizela (29,6%) u odnosu na benzin (17,0%)). Slika 2 zbog preglednosti još samo izdvaja doprinose cijena u restoranima i hotelima (zbog povrata sezone), ali treba razmatrati i cijene pokućstva, plina, električne energije, krutih goriva, rekreacije i kulture kao važne čimbenike inflacije.
Dodatno, slika 1 pokazuje jačanje inflacije od proljeća 2022. godine, što se podudara s ruskom vojnom operacijom u Ukrajini. Odnosi s Rusijom sigurno su se odrazili na troškove uvoza, posebice energenata i hrane, koji su dalje utjecali na ukupnu inflaciju. Zanimljivo je istaknuti kako je godišnji rast cijena hrane u Republici Hrvatskoj ipak bio slabiji nego u većini zemalja srednje i istočne Europe (HNB, 2022.). Iako u javnosti prevladava drugačije mišljenje, prema istraživanju Maruške Vizek s Ekonomskog instituta, ostvareni porast cijena hrane ne možemo pripisivati pohlepi trgovaca.
Cijene hrane ostale su najvažniji faktor inflacije i u 2023. godini. Osim njih, razumljiv je i utjecaj cijena u restoranima i hotelima. Na prosječnu inflaciju 2023. godine cijene goriva i maziva imale su negativan utjecaj čemu su pridonijele i Vladine mjere. Iako nisu posebno izdvojeni na slici 2, rast cijena krutih goriva, pokućstva i odjeće i obuće također je pridonosio inflaciji u 2023. godini.
Kad se razmatra inflacija u 2023. godini, valja dodati i uvođenje eura kao još jedan potencijalni faktor inflacije. Iako je u javnosti i među strukom postojala bojazan da će zbog nove valute doći do veće inflacije, neki izračuni svjedoče da je strah neutemeljen. Tako je mjesečna inflacija za veljaču 2023. iznosila 0%. Istovremeno je rast cijena hrane bio oko 1%, što pokazuje da ukupna inflacija nije najbolji pokazatelj utjecaja eura na cijene. Dapače, recentno istraživanje (Sorić, 2024.) pokazalo je da je, unatoč razmjerno slabom učinku uvođenja eura na agregatnu inflaciju, zamijećen značajan i nešto intenzivniji (oko 33% više cijene) uzročni učinak na cijene hrane, restorana i odjeće nego što bi bio da euro nije uveden.
Što možemo očekivati
U samo četiri godine hrvatsko je gospodarstvo iskusilo inflaciju od gotovo nulte do dvoznamenkaste stope. Tijekom 2020. i 2021. godine dominantan utjecaj na ukupnu inflaciju proizlazio je iz cijena goriva i maziva te hrane. Ipak, pozitivan se utjecaj cijena hrane smanjivao i postajao negativan do sredine 2021., kada se ponovno počeo buditi. Zato je on na prosječnu inflaciju 2021. godine relativno mali, ali itekako raste na mjesečnim podatcima.
Cijene hrane najznačajniji su faktor inflacije u 2022. i 2023. godini. Dok su 2022. godine bile na drugom mjestu, utjecaj cijena goriva na prosječnu inflaciju 2023. bio je negativan. Uvođenje eura imalo je izraženiji utjecaj na cijene hrane, restorana i odjeće (pa možemo reći da je više pogađalo siromašne) nego na ukupnu inflaciju. Unatoč tome, ukupna je prosječna inflacija za 2023. niža i iznosi 8%.
Prethodno navedeno otvara pitanja kako će se inflacija ponašati u sljedećem razdoblju. Prema prognozama makroekonomskih analitičara Hrvatske narodne banke za 2024. godinu, očekuje se smanjenje na 4%. Podatci DZS-a za siječanj i veljaču 2024. signaliziraju da su cijene u prosjeku veće za 4,1% u odnosu na iste mjesece prethodne godine. U svakom slučaju, realno je za očekivati da će prosječna godišnja stopa inflacije tijekom 2024. biti na nižoj razini od one iz 2023. Opravdano je postaviti i pitanje može li se ona smanjiti u bliskoj budućnosti i spustiti ispod 4%. Odgovor na takvo legitimno postavljeno pitanje ne može biti jednoznačan s obzirom na broj varijabli u modelu za izračun. Štoviše, moguć je i neželjeni scenarij kao posljedica klimatskih promjena i globalnog zatopljenja.
IZVORI I PREPORUKA
Bogdan, Ž. (2021). Komparativna analiza inflacije u Postcovid razdoblju - može li se ocijeniti problematičnom? U: Tica, J. i Bačić, K. (ur.), 29. tradicionalno savjetovanje: Ekonomska politika Hrvatske u 2022. - Postpandemijski izazovi (str. 37-74). Zagreb: Hrvatsko društvo ekonomista i Inženjerski biro d.o.o.
Bogdan, Ž. (2022). Inflacijska dinamika u Hrvatskoj i u eurozoni sa naglaskom na postcovid razdoblje. U: Bačić, K. i Klindžić, M. (ur.), 30. tradicionalno savjetovanje: Ekonomska politika Hrvatske u 2023. godini (str. 20-55). Zagreb: Hrvatsko društvo ekonomista i Inženjerski biro d.o.o.
Falagiarda, M., Gartner, C., Mužić, I. i Pufnik, A. (2023). Has the euro changeover really caused extra inflation in Croatia?, https://www.ecb.europa.eu/press/blog/date/2023/html/ecb.blog.230307~1669dec988.en.html
Fioretti, L., Kotarac, K. i Kunovac, D. (2021). Inflacija i percepcija inflacije u Hrvatskoj, Hrvatska narodna banka, https://www.hnb.hr/-/inflacija-i-percepcija-inflacije-u-hrvatskoj
HNB. (2022). Makroekonomska kretanja i prognoze br. 13. Zagreb: Hrvatska narodna banka.
HNB. (2023). Makroekonomska kretanja i prognoze br. 15. Zagreb: Hrvatska narodna banka.
Rogić-Dumančić, L., Raguž-Krištić, I. i Rogić-Kovač, I. (2022). Komparativna analiza inflacije u Hrvatskoj i odabranim zemljama EU. U: Bačić, K. i Klindžić, M. (ur.), 30. tradicionalno savjetovanje: Ekonomska politika Hrvatske u 2023. godini (str. 56-81). Zagreb: Hrvatsko društvo ekonomista i Inženjerski biro d.o.o.
Sorić, P. (2024). The euro and inflation in Croatia: much ado about nothing? Public Sector Economics, 48(1), 1-37.
Šonje, V. (2024). Zašto svi pričaju o inflaciji ako smo u deflaciji? O mandatima središnjih banaka, Ekonomski lab, https://arhivanalitika.hr/blog/zasto-svi-pricaju-o-inflaciji-ako-smo-u-deflaciji-o-mandatima-sredisnjih-banaka/
Vizek, M. (2023). Da, hrana je ekstremno poskupjela. No jesmo li s pravom bijesni na proizvođače? T-portal, https://www.tportal.hr/komentatori/clanak/poskupljenje-hrane-komentar-maruska-vizek-foto-20230816
Željko Bogdan je izvanredni profesor na Katedri za makroekonomiju Ekonmskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Njegovi istraživački i stručni interesi su ekonomska povijest, demografija, gospodarski rast i faktori konkurentnosti.